Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Pokaz filmu Marina Abramović: artystka obecna

plakat_III

                                 Marina Abramović: artystka obecna

W ramch Festiwalu Sztuki 3m. Ciało odbywa się pokaz filmu Marina Abramović: artystka obecna, w reż. Matthew Akersa. Film poprzedzony jest prelekcją, którą prowadzi Karol Szafraniec, prezes Klubu Filmowego KOT w Nowym Sączu i jego stały prelegent. Bardzo dobrze przygotowane wprowadzanie umożliwi widzom oglądanie film z wielu perspektyw m.in. jako dokumentu, dzieła autorskiego czy filmu parafabularnego itp., natomiast skrótowy opis performancu jak i funkcjonowania Mariny Abramović w dzisiejszym świcie przybliży tematykę projekcji. Serdecznie zapraszamy na pokazy filmu w Warszawie i Przasnyszu!

Film biograficzny opowiadający o życiu i twórczości kontrowersyjnej, współczesnej i niekonwencjonalnej artystki serbskiej – Mariny Abramović.

Marina Abramović miała ogromny wpływ na kształtowanie się sztuki współczesnej w ostatniej ćwierci XX wieku. Poruszając się w przestrzeni bólu fizycznego, bólu psychicznego, relacji „JA" wobec silnych, przekraczających granice wytrzymałości doświadczeń, wprowadziła do sztuki autentyczność artystyczną performance'u. Osadzona w realności odczucia cielesnego, chciała stworzyć bardzo bezpośrednią relację z widzem, niejako przekazać specyficzny rodzaj energii jaki wytwarzał się podczas działania, co jest doskonale widoczne w realizacjach pochodzących z okresu związku artystki z Uve Laysiepen. Projekty Abramović po rozstaniu z Ulay'em są znacznie stonowane, choć artystka wciąż realizuje w nich problem wytrzymałości i przezwyciężania swego ciała. Dodatkowo pojawia się cykl prac dotyczących jej bałkańskiej tożsamości gdzie ostatecznie artystka rozprawia się z historią własną i swego kraju.

Wystawa w MoMA w Nowym Jorku, w kontekście której powstaje film, jest rodzajem rozliczenia się z własną twórczością, a jednocześnie osiągnięciem ostateczności w sztuce performance`u przez Marinę.

Projekcja filmu odbyła się dotychczas w Ostrołęce, Ciechanowie i Warszawie. Serdecznie zapraszamy do Przasnysza 19 października na pokaz filmu w Kinie Światowid w Miejskim Domu Kultury i Sztuki w Przasnyszu o godz. 18.00.

 

27 czerwca 2013 /  Galeria Ostrołęka / Ostrołęka

 

11 lipca 2013 /  Muzeum Szlachty Mazowieckiej / Ciechanów

 

29 sierpnia 3013 / Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki / Warszawa

 

19 września 2013 / Miejski Dom Kultury w Przasnyszu

 

Pokaz filmu możliwy dzięki uprzejmości Stowarzynienia NOWE HORYZONTY.