Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Magiczna głębia wody

Festiwal Sztuki 3m. Woda w Ostrołęce - relacja Moniki Kuc

01W Galerii Ostrołęka rozpoczął się Festiwal Sztuki 3m. Materia, medium, metafora - jedno z najciekawszych mazowieckich wydarzeń z udziałem kilkunastu artystów z całej Polski

- To już siódma edycja festiwalu, organizowanego wspólnie z Mazowieckim Centrum Kultury Sztuki w Warszawie - przypomina Zenon Kowalczyk, kierownik galerii. - Tematami poprzednich był już m.in. papier, kamień, drewno. W tym roku jest nim woda.

- Nie żądajmy od sztuki współczesnej jednoznaczności – apelował na wernisażu Leszek Sokoll, kurator wystawy. Jej interpretację współtworzy każdy - przez własną wrażliwość, wiedzę, doświadczenie.

Publiczność przybyła tłumnie na wernisaż. Wydarzenia rozgrywały się we wnętrzu galerii i na rynku. Przed wejściem na wodnych małych basenach kołysały się tajemnicze przejrzyste kule z różnymi przedmiotami wewnątrz, np. miniaturowymi zabawkami. Te „Wyspy magiczne” tworzyła młodzież na warsztatach. - Wizualizują to, czego słowami powiedzieć się nie da - nasze marzenia lub problemy – tłumaczy Leszek Sokoll.

Kto ruszył za Wiesławem Wachowskim, musiał spieszyć się, aby nadążyć za przebiegającym przez galerię artystą z białym pudłem pod pachą. Mógł stracić go z oczu, jeśli zatrzymały go fotografie Jolanty Góralskiej, Piotra Dondajewskiego, czy film Magdy Kosek o ukrytym życiu w kanałach pod Krzywa Wieżą w Toruniu. Jeśli nie, na rynku był świadkiem skoku Wachowskiego do beczki z wodą. – Naprawdę skoczył do tej zimnej wody – pytał ktoś spóźniony, patrząc na ociekające wodą artystę.

warsztaty06Tuż za progiem galerii na warsztaty malowania na wodzie zapraszała Anna Drzniewicz. Malowała kwiaty na wodzie, wypełniającej metalową kuwetę, a potem kładła na powierzchnię papier i odbijała trwały obraz. – To czysta magia - komentowała oczarowana publiczność. – Nie, to stara technika Ebru – sztuki malowania na wodzie, która trafiła do Turcji w XV wieku z Japonii – odpowiadała artystka.- Nauczyłam się jej, gdy odwiedzałam ten kraj, studiując filologię turecką. I wyjaśniała, że kiedyś wykonywano w ten sposób ilustracje do Koranu - z symbolicznymi kwiatami na marmurkowych tłach.

Dzisiaj mało kto tę technikę zna, a warto ją ocalić od zapomnienia. Można tworzyć niepowtarzalne dekoracyjne obrazy . Potrzebna jest krystalicznie czysta woda, staranie utarte farby z glinek, rysiki i elastyczne pędzle z gałązek róży, a przede wszystkim wyobraźnia, bo obraz powstaje najpierw w głowie. Malarskie kompozycje Anna Dzrzniewicz wykonuje techniką Ebru nie tylko na papierze, ale również na delikatnym jedwabiu.

Koncert na misy tybetańskie misy i wodę Ryszarda Ługowskiego wysłuchali i obejrzeli wszyscy. To był fascynujący performance, czyli działanie z pogranicza sztuki, muzyki i medytacji. Artysta usiadł w barwnym kręgu mis różnej wielkości, napełnionych wodą i zagrał na nich jak na egzotycznym instrumencie. Dźwięki rezonowały, przechodząc od tonów wysokich do niskich i stopniowo zanikały. W tle piętrzyły się ośnieżone Himalaje na wielkoformatowej fotografii. – Kultura tybetańska zafascynowała mnie podczas podróży do Nepalu – opowiada artysta. - Tam spotkałem mnichów, prowadzących w podobny sposób medytacyjne muzyczne dialogi. Połączyłem te inspiracje z własnymi instalacjami i działaniem na żywo.

04Muzykę i sztukę łączą także inni artyści. Grzegorz Rogala zbudował multimedialne akwarium . Pływają w nim bajecznie kolorowe wirtualne rybki . – Ile ich jest? - próbuje doliczyć się dziesięcioletni chłopiec. Ale rachunek mu się miesza, bo kiedy zbliża się do akwarium, rybki pojawiają się tłumnie, kiedy oddala – znikają. Podobnie muzyka, w rytm której pływają. Instalacja jest interaktywna, reaguje na ruch widza. – Mamy tu 12 dźwięków i 12 rybek – podpowiada artysta - po cztery żółte, niebieskie i czerwone. Gdy przechodzący wprawia je w ruch, mienią się wszystkimi kolorami tęczy.

- O, na tym ekranie też są złote rybki – woła chłopiec, pokazując tym razem na instalację Andrzeja Mitana. - Czy to paletki – zastanawia się w odpowiedzi ktoś z dorosłych. Tak, to są paletki, chociaż nie o to chodzi w tym multimedialnym „Koncercie na ryby”, ale o metaforę. Artysta dedykował go wybitnemu twórcy międzynarodowego awangardowego ruchu artystycznego Fluxus – Emettowi Williamsowi, z którym współpracował. Bliska jest mu sztuka eksperymentalna. Jednocześnie zawarł tu sumę swych doświadczeń artystycznych i życiowych. Mini akwaria wypełnił wodą z czterech rzek, nad którymi mieszkał: Molnicy, Radomki, Wisły i Zagożdżonki. Film i zdjęcia rejestrują etapy projektu. Ścieżka dźwiękowa brzmi jak muzyka sfer i pogłębia refleksję nad istnieniem.

Powszechną uwagę ściągą również praca Marka Zaleskiego z cyklu „Bajki”. Rodzaj kołowrotka sylwetką człowieka. Kiedy pokręci się korbką, postać zanurza się w wodzie. Nie wiadomo – tonie, czy pływa. Raz porusza się spokojnie, raz gwałtownie. – Życie bywa trudne, ale trzeba się też nauczyć nim cieszyć - mówi artysta - dlatego w sztuce opowiadam ludziom bajki.

Monika Kuc

FESTIWAL SZTUKI 3M. / WYSTAWA WODA   1 - 25 czerwca 2012

Galeria Ostrołęka / Pl. Gen. J. Bema 14, Ostrołęka

Wernisaż wystawy "Woda", połączony z akcjami artystycznymi i działaniami performance, odbył się 31 maja 2012. Fotorelacja:

Pobierz zaproszenie: PDF