Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Akcje plenerowe - Ciechanów

Przed Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, w ramach finisażu wystawy "Ziemia" (4 sierpnia 2011) odbył się plenerowy pokaz prac Adama Kołakowskiego i Marii Fabioli Mazanowskiej. Także w przestrzeni miejskiej można było zobaczyć realizacje Marka Zalewskiego: "Ostatnia wieczerza"(obiekt) i "Piaskowe mandale" - happening, podczas którego artysta tworzył na oczach publiczności spiralne wzory symbolizyjące krąg życia i śmierci. Uwagę przechodniów zwracały, prezentowane na tle zieleni, prace dzieci z niedawno zakończonych warsztatów "Maziaje ziemią".

Plenerowy pokaz prac Adama Kołakowskiego "Cztery strony świata"

Plenerowy pokaz prac Marii Fabioli Mazanowskiej

"Ostatnia wieczerza" i "Piaskowe mandale" Marka Zalewskiego

Plenerowa prezentacja prac dzieci z warsztatów "Maziaje ziemią"


Adam Kołakowski - Mieszka i tworzy w swojej rodzinnej Opinogórze. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. W czasie studiów rozwijał swoje umiejętności w kierunkach: grafika, ilustracja, plakat, malarstwo i rzeźba. Wyróżniony wyjazdem na stypendium naukowe na Uniwersytet w Knoxville (USA). Swoje prace wielokrotnie prezentował w kraju i za granicą, szczególnym uznaniem cieszą się one w środowisku amerykańskiej i kanadyjskiej Polonii. Adam Kołakowski to artysta, który w prostocie odnajduje najgłębsze piękno. W jego życiu nie ma miejsca na masową gonitwę, tak charakterystyczną dla wielkomiejskiego życia. Poprzez malarstwo artysta odsłania przed nami swój świat, balansujący na krawędzi snu i rzeczywistości. Jest to świat starych, melodyjnie skrzypiących okien, piania koguta. Słychać tu furkoczące mruczenie zielonookiego kocura, który właśnie powrócił po kilkudniowej nieobecności. Pojawia się postać starszej wiekiem kobiety, która staje się naszym przewodnikiem. Pełna troski i zadumy wprowadza nas w nową przestrzeń. Łączy w sobie dwie odrębne krainy, duchową i ziemską. W malarstwie Adama Kołakowskiego często motywem prac jest niebo, kojarzone z miejscem wiecznej szczęśliwości. Kolor niebieski staje się ukojeniem, a złoto światłem. Opiekuńcze anioły okrywają swą troską dom i jego mieszkańców. Przestrzenny pejzaż pozwala na głęboki oddech i chwilę zapomnienia. Zegar nie ma wskazówek - nikt i nic nas nie goni. Czas się zawiesił. Ważniejsze wystawy: Muzeum Diecezjalne w Płocku; Galeria ASP – Poznań; Gallery Tenten - Knoxwille USA; Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu; Vineria – Pisa, Włochy; BWA Ciechanów; Teatr Jaracza – Olsztyn; Galeria P – Płońsk; MDK – Piaseczno; Galeria Szuflada – Warszawa.

Maria Fabiola Mazanowska - Urodzona w 1962 r. w Ciechanowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskała dyplom w pracowni Zygmunta Kotlarczyka (1992 – wyróżnienie). Brała udział w wystawach zbiorowych: wystawa podyplomowa (pałac Eskenów, Toruń 1992), „Warszawska Wiosna Malarstwa” (Warszawa 1996), „Mój Pejzaż” (WDK Ciechanów 1999 wyróżnienie), „Rysunek 2000” (Warszawa 2000), „Małe jest piękne” (CKiT Mrągowo 2000), „Artbarbakan” (Warszawa 2001), „Drzewo,Drewno” (Ciechanów, 2009). Jest autorką wystaw indywidualnych w BWA w Ciechanowie (1994,1997, 2009) oraz w BWA w Ostrołęce (1997).

Marek Zalewski - Urodził się w 1953 roku w Ciechanowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 1980 roku. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Z jego inicjatywy w 1989 roku powstało Biuro Wystaw Artystycznych, Galeria „C” w Ciechanowie. Obecnie pełni funkcje Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Oprócz działalności wynikającej z pełnionej funkcji zajmuje się organizacją plenerów rzeźbiarskich w kraju i za granicą, do których często zaprasza wyłącznie młodych twórców. Jest inicjatorem wielu innych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych. Otrzymał Nagrodę im. Franciszka Rajkowskiego za całokształt pracy artystycznej. Angażuje się w prace społeczne oraz działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej; m. in. wykonał społecznie projekt rekonstrukcji pomników, POW i w Przedwojewie. Jest autorem pomnika św. Piotra - patrona miasta. Wykonał również społecznie pomnik Jana Pawła II. Jest projektantem wielu tablic. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik licznych pokazów zbiorowych w kraju i za granicą.