Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Akcje artystyczne - Warszawa

akcja popkorn17 sierpnia, w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, odbył się uroczysty wernisaż wystawy "Ziemia". Już przed wejściem do Galerii Elektor można było podziwiać festiwalowe realizacje artystów - "Kosz gigant" Jacka Adamasa (w plenerze), czy wirujące "ziarnko piasku w makroskali" Elizy Proszczuk. W galerii na gości czekała wystawa, artyści, przedstawiciele organizatorów Festiwalu oraz Wiesław Wachowski, który przygotował specjalnie na wernisaz akcje artystyczne. Widzowie z uwagą śledzili artystę, który jakby nigdy nic przechadzał się po galerii tocząc przed sobą kulę z papieru. Po drodze kula traciła swoje papierowe warstwy, zmieniała kształt i już po chwili twórca niemal tonął w gazetowym stosie. "Nasłuchiwałem bicia mego serca, gdy upuściłem kule i zacząłem ją animować. Ta kula to wehikuł czasu trwania Festiwalu" - mówił artysta - "Gromadziłem dzienniki (gazety) od początku Festiwalu, a właściwie od dnia aranżacji wystawy w Ostrołęce. Ekspozycja w Elektorze kończy Festiwal, a więc to dobry moment, by uruchomić wehikuł i uwolnić czas... obserwowałem: jak się toczy, jak rozwija, jak zaskakuje i niespodziewanie zmienia kierunek - czas i Festiwal."

To nie był koniec wernisażowych niespodzianek. Po chwili goście usłyszeli wystrzały... z rozgrzanej patelni w górę poleciały ziarna popkornu, by rozsypać się wokół na piasku. "Tak powstaje wzór podobny do tego, który tworzą mielące zboże żarna" - mówił Wiesław Wachowski, opisując swoją akcję - "To dwie zupełnie różne sytuacje czy zdarzenia, ale mają wspólny mianownik. Nie wiem, jak to się dzieje, ale ja po prostu dostrzegam takie niezwykłości codziennych, prostych czynności czy sytuacji, a potem pokazuję to widzom. Tak powstaje moja sztuka."

W ramach festiwalowej wystawy "Ziemia" w Galerii Elektor można obejrzeć także dwie inne realizacje artysty. Wystawa czynna jest do 6 września. Warto zobaczyć !!!!

"Popkorn" (fotorelacja):

"Wehikuł czasu" (fotorelacja):