Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Eliza Proszczuk

Urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Warszawie i Rotterdamie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000-2006). W latach 2007-2009 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych Post St. Joost w Den Bosch, Breda na Wydziale Visual Art. 29 czerwca 2009 uzyskała dyplom International Master of Fine Arts tej uczelni.

Od października 2008 do kwietnia 2009 roku przebywała na rezydencji twórczej w ramach stypendium B.a.d. Fundation. W tym czasie realizowała projekt artystyczny dla Rotterdamu. Obecnie współpracuje z artystami holenderskimi przy projektach dla rotterdamskiej dzielnicy Charlois. Podczas studiów Post St Joost opracowała i prowadziła warsztaty kreatywności dla studentów I, II, III roku Akademii When I was a child I wanted to be… Uczestniczyła także w programie rezydencji twórczej Hommes Gallery w Rotterdamie. Zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, instalacją, performance oraz multimediami. W swojej twórczości poddaje refleksji relacje międzyludzkie. Inspiruje ją szeroko rozumiana organiczność, pojęcia takie jak ciało, przestrzeń, czerwień, rytm, komórka ludzka.

Kluczowe dla jej sztuki są także zagadnienia „ikony społecznej”, „ikony prywatnej”. W sferze swoich zainteresowań umieszcza zagadnienia dotyczące kształtowania kultury, szczególnie relacji pomiędzy artystą a odbiorcą u schyłku postmodernizmu.

kadr z filmu Elizy Proszczuk Realizacja filmowa artystki prezentuje ziarnko piasku lub pyłu widziane w powiększeniu mikroskopu elektronowego. Ta makroskala i animacja całości powodują, że w pierwszej chwili postrzegamy tą „drobinę ziemi” jako planetę lub asteroidę. Po chwili obserwacji odkrywamy swój błąd, nie przestajemy jednak mieć wrażenia, że na moment ujrzeliśmy kosmos w ziarnku piasku. W pracy artystki rzeczywistość i iluzja występują równolegle, skłaniając do refleksji nad istotą kosmosu. Powstaje jedność między pyłkiem a wszechświatem i naszą w nich obecnością.