Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Magdalena Karłowicz

Urodziła się w 1978 roku. W latach 1994 - 1999 uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie. W 2004 roku ukończyła studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby prof. Macieja Szańkowskiego). W trakcie studiów otrzymała w 2004 roku Nagrodę im. Prof. Adolfa Ryszki dla najlepszego studenta rzeźby w roku akademickim 2002/2003. Otrzymała wyróżnienie w VII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego - Lubaczów 2011. W 2006 roku była laureatką na VI Triennale Sztuki Sacrum - II Nagroda (Prezydenta Miasta Częstochowy). W ostatnich latach podejmuje się realizacji prac w tak kruchym materiale, jakim jest piasek. Efemeryczne rzeźby – obiekty, które tworzę powstają zawsze dla określonej przestrzeni. Ulotność i krótkotrwałość prac, która wynika z materiału użytego do ich tworzenia, próbuję przeciwstawić sile i prostocie formy, bryły. Podejmuję próby zestawienia przemijalności z trwałością. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, uczestniczy w plenerach artystycznych.

 

Prace artystki zrealizowane podczas Festiwalu Sztuki 3M. Ziemia:

piaskowa rzeźba Magdaleny Karłowicz(1) Rzeźba na pierwszy rzut oka przypomina pryzmę piasku. Materiał, wyrwany z naturalnego środowiska, pozostaje w pozornym bezruchu, w oczekiwaniu na konkretne zastosowanie. Dostrzegamy w nim niemal żywą materię, reagującą na każdą ingerencję z zewnątrz. Ten etap przejściowy, na drodze przemiany materiału, zostaje zapisany jako ujęcie chwili najbardziej prawdziwej dla piasku. Artystka wydobywa cechy stanowiące o istocie i sile materiału: pokazuje jego ruch i strukturę oraz podatność piasku na wpływ czynników zewnętrznych. Materiał, mimo zmiany miejsca bytowania, ciągle jest silnie związany z naturą, z Ziemią. Człowiek jeszcze go nie okiełznał….

artystka podczas pracy (2) Przestrzenne bryły stwarzają wrażenie wykonanych z kamienia. Tymczasem są to również realizacje piaskowe. Ziemia nie przestaje nas zaskakiwać, jej siła tkwi w różnorodności materii.