Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Mirosław "Micia" Bojenko

Urodzony w 1954 w Szczecinie. Od 1992 roku mieszka w Głotowie na Warmii. Jest członkiem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”. Prowadzi w Głotowie Galerię „Obora”. Tam też tworzy i jest animatorem różnorodnych działań artystycznych. W 2002 roku zorganizował polsko-niemieckie sympozjum, plener artystyczny i wystawę pt. „Sztuka w krajobrazie”. W 2003 roku otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury. Jego prace prezentowane są w wielu popularnych magazynach, takich jak Voyage, czy Enter oraz w publicznej telewizji. Wykorzystywano je także w filmach.Ważniejsze wystawy: Bohema Jazz Club (Olsztyn), Zaułek (Olsztyn), ZPAP (Olsztyn), Galeria MDK (Olsztyn), Galeria M&M Pileckich (Olsztyn), Galeria Zamkowa (Nidzica), Kulturzentrum Ostpreussen Ellingen (Osnabruck), Galeria Obora, Ręką Dzieło (Jonkowo).

 

Podczas Festiwalu artysta pokazał świat, który go otacza. Ziemię, która jest mu bliska jako miejsce bytowania:

Mandala (1) Na fotografiach widzimy polną drogę. To droga prowadząca do domu, to pas ziemi, który artysta codziennie fotografuje. Uwiecznione chwile twórca zamyka w formie mandali, która podkreśla powtarzalność cyklu pór roku. Według tego rytmu natury żyje „człowiek ziemi”.

 

 

 

 

Mandala kwiatowa(2) „Mandale kwiatowe” to prace złożone ze zdjęć roślin, które artysta posadził w swoim ogrodzie. „To moje kwiaty, owoc mojej ziemi” – w tych słowach twórca opisał swoją pracę, pytany o specyfikę ujęcia tematu "ziemi". Kompozycje w postaci „mandali” nawiązują do tradycyjnych form dekoracyjnych, tworzonych w układzie centralnym, dośrodkowo, z powtarzającymi się elementami. Poczucie wspólnoty z naturą, radość i zadowolenie z życia w bliskości przyrody - to przeżycia i emocje, którymi dzieli się z nami „Micia” Bojenko.