Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Pola Kurcewicz-Krystyniak

Od 1974 r. zajmuje się rzeźbą i ceramiką.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków " Polska Sztuka Użytkowa " i Stowarzyszenia Keramos. Od 1977 roku bierze udział w wystawach ceramicznych w Polsce i za granicą. Zrealizowała wiele wystaw indywidualnych w liczących się galeriach sztuki (m.in: Wrocław, Warszawa, Bydgoszcz, Kalisz, Jelenia Góra). Aktywnie uczestniczy w plenerach i akcjach ceramicznych. Jej prace znajdują się w licznych zbiorach w kraju i za granicą.

"Moja technika pozwala mi realizować w porcelanie struktury ażurowe z pogranicza fantazji i świata realnego. Mam nadzieję, że kontakt z moją sztuką przynosi uczucie radości i spełnienia doznań estetycznych. Poza tym uczymy wraz z mężem ceramiki młodzież, terapeutów i nauczycieli. Po wielu żmudnych doświadczeniach postanowiłam wydobyć z porcelany to, co w niej najpiękniejsze: przeświecalność, lekkość i kruchość. Moje odejście od konwencjonalnego tworzenia i rozumienia ceramiki jest nie tylko wyrazem twórczych poszukiwań. To także sprawdzian własnych umiejętności, test na psychiczną odporność związaną z ryzykiem i niepowodzeniem. W swojej sztuce odwołuję się do wrażliwości i wyobraźni".

praca z wystawy ZiemiaW ramach Festiwalu Sztuki 3M. Ziemia zaprezentowano obiekty ceramiczne (porcelanowe) Poli Kurcewicz-Krystyniak nawiązujące w formie do kształtu klasycznej amfory. Artystka przecięła naczynia, ukazując widzom ich wnętrze – dzięki temu przedmioty zyskały drugie życie i nowe znaczenia: wnętrze amfory stało się elementem jej estetyki, amfora przestała pełnić funkcję zwykłego naczynia, stała się zrodzonym z ziemi znakiem czasu, wspomnieniem przenoszącym widza w czasy starożytności. Ażurowa struktura naczyń, tak charakterystyczna dla prac artystki, wprowadza dodatkową grę świateł i powietrze do wnętrza prezentowanych obiektów. Kształt amfory przypomina nam mumie egipskie; wystarczy odrobina wyobraźni, aby odczytać historię, zapisaną w porcelanowych wehikułach wyrwanych z ziemi – z miejsca spoczynku.