Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Sylwester Ambroziak

Urodzony w 1964 roku w Łowiczu. W latach 1983-1989 studiował w ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego (w 1989 roku praca dyplomowa Kuszenie św. Antoniego) oraz na Wydziale Rysunku w pracowni prof. Mariana Czapli. W latach 1990-1992 w ramach stypendium Galerii Notoro i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku realizował tryptyk monumentalnych rzeźb z brązu Jeździec Polski. W latach 1993-1994 otrzymał stypendium Fundacji Kultury. W 1997 roku otrzymał wyróżnienie za rzeźbę "Kain i Abel" na wystawie "Sacrum" w Częstochowie. W latach 2004-2005 otrzymał Stypendium Kulczyk Foundation.

Zajmuje się rzeźbą i rysunkiem. Jest autorem wielkoformatowych rzeźb, wykonanych z różnych materiałów (drewno, kamień) oraz kameralnych form z brązu, aluminium oraz wosku i silikonu. Ostatnio realizuje kompozycje, w których postacie dobierają się, tworzą wzajemne relacje, stają się społeczne. Artysta zaczyna posługiwać się również multimediami animując i ożywiając wykonane przez siebie figury. Jest artystą rozpoznawalnym nie tylko w Polsce, o czym świadczy udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i 60 indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych polskich i europejskich.

Realizacje festiwalowe w Ostrołęce:

Prezentacja podczas wystawy "Ziemia" w Galerii Elektor w Warszawie:

prace artystyRzeźby Sylwestra Ambroziaka to ceramiczne figury, przypominające kształtem prastare posągi. Przyglądając się figurom z bliska widzimy, że są to zobrazowania istot, które podkreślają swoją siłę witalną, zwierzęcość swej natury nagością ciał. Artysta celowo nadaje postaciom prymitywny wygląd - tak akcentuje te cechy ludzkiego jestestwa, które są przejawami naszej cielesności. To powrót do Ziemi, która zrodziła siłę człowieka w jego materialności……. Ustawiając postacie w szyku, w pewnej grupie, artysta nadaje nowy sens dziełu. Nagle dostrzegamy wspólnotę, plemię, wojowników, polityków - odczytujemy relacje i zależności typowe dla życia społecznego.