Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Marek Zalewski i Leszek Sokoll podczas otwarcia Festiwalu w OstrołęceOd czerwca do września 2011 roku, w ramach Festiwalu Sztuki 3M. Ziemia odbędą się trzy wystawy, którym towarzyszyć będą warsztaty i akcje artystyczne w przestrzeni miejskiej. Festiwal gościć będzie w Galerii Ostrołęka, w Galerii „C” w Ciechanowie oraz w Galerii Elektor w Warszawie.

Tegoroczny festiwal poświęcony jest Ziemi. To ona jest koncepcyjnym spoiwem projektu jako wspólny punkt wyjścia dla wszystkich realizacji artystycznych, działań edukacyjnych i wystaw.

Na festiwalowych ekspozycjach pojawią się obiekty, instalacje, sztuka wideo, prezentacje multimedialne, rzeźby, fotografie artystyczne. Będą też akcje plenerowe i happeningi. Ta różnorodność jest celowa i zamierzona - kuratorzy festiwalu postanowili pokazać sztukę współczesną właśnie w kontekście konfrontacji różnych postaw twórczych.

Festiwal ma również znaczenie edukacyjne. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w metamorfozie materiału, mają okazję prześledzić cały proces twórczej przemiany materiału od fazy koncepcji, przez proces powstawania dzieła, aż po efekt końcowy. Ta droga, przebyta wspólnie z artystami podczas warsztatów i akcji plenerowych, jest niczym "nauka języka sztuki”, a słowo klucz to "Ziemia".