Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Artyści z Mazowsza - o projekcie

Pejzaż Pawła CabanowskiegoProjekt „Artyści z Mazowsza” realizowany jest przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki od 2000 roku. Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny, a jego nadrzędnym celem jest promocja oraz popularyzacja twórczości mazowieckich artystów. W ramach projektu, na terenie Mazowsza, organizowane są plenery malarskie i wystawy. Działaniom tym towarzyszą publikacje (katalogi), spotkania z artystami, a niekiedy także konkursy tj. „Obraz z Mazowsza”.

Do udziału w przedsięwzięciu zapraszani są doświadczeni artyści, ale także młodzi twórcy, dla których projekt jest szansą na zaistnienie w środowisku artystycznym. Dotychczas w plenerach i wystawach realizowanych w ramach projektu uczestniczyło ponad 70 twórców m.in.: Witold Kowalski, Katarzyna Listwon, Ewa Kubeł-Zielińska, Jakub Cwieczkowski, Janusz Lewandowski, Józef Panfil, Mikołaj Malesza, Wieńczysław Pyrzanowski, Paweł Tencer, Leszek Sokoll, Zofia Samusik-Zaremba, Longin Pinkowski, Ewa Kraszewska-Suliba, Robert Szymani, Jerzy Jarzyński, Zdzisław Skoczek, Tadeusz Łapiński i wielu innych.

Głównym organizatorem projektu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ale w tworzeniu przedsięwzięcia uczestniczą także inne instytucje kultury z terenu Mazowsza, organizacje pozarządowe (m.in: Fundacja Artbarbakan), lokalne władze samorządowe oraz partnerzy prywatni - projekt sprzyja więc rozwojowi współpracy pomiędzy różnymi podmiotami działającymi na rzecz rozwoju sztuki na Mazowszu.

Plener malarski

pejzaż Jakuba CwieczkowskiegoProjekt "Artyści z Mazowsza" zazwyczaj rozpoczyna plener, w którym uczestniczą artyści plastycy z różnych regionów Mazowsza. W zależności od miejsca realizacji pleneru inspiracją dla powstających prac jest piękno krajobrazu, architektura, kultura, tradycja, folklor lub historia danego regionu Mazowsza. Artyści gościli m.in: w miejscowości Osieck położonej w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. W tym roku plener odbędzie się w Karolinie, na terenie siedziby Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "MAZOWSZE".

 

Wystawy

obraz Witolda KowalskiegoZ prac powstałych na plenerze tworzona jest kolekcja dzieł, która w postaci wystawy eksponowana jest w galeriach i centrach kultury na terenie Mazowsza. Cykl wystawowy rozpoczyna ekspozycja na miejscu organizacji pleneru. Potem wystawa podróżuje po Mazowszu. Przez wiele lat wystawy z cyklu „Artyści z Mazowsza” gościły także w Warszawie (Galeria Mazowiecka, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Pl. Bankowy 3/5 oraz Galerie Fundacji Artbarbakan), gdzie cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności.

 

Katalog

obraz Janusza LewandowskiegoPo zakończeniu pleneru publikowany jest katalog towarzyszący wystawom. Zawiera on informacje o artystach biorących udział w projekcie oraz reprodukcje prac. Katalog to ważny dla artystów i organizatorów element dokumentacji i promocji projektu.

 

 

 

 

 

Spotkania z artystami

obraz Adama BorowegoPlener i wystawy to dobra okazja, aby widzowie mogli spotkać się z artystami osobiście. Te spotkania integrują środowisko artystyczne i owocują współpracą osób i instytucji. Są dobrym momentem, aby wymieniać poglądy i doświadczenia związane ze sztuką.

 

 

 

 

 

KOORDYNATOR PROJEKTU: Sławosz Balcerzak (MCKiS, Dział Plastyki i Wystaw)

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel: 606 111 201